Przy problemie z filtrem DPF/FAP zapalona kontrolka Check Engine oznacza poważne usterki
Przy problemie z filtrem DPF/FAP zapalona kontrolka Check Engine oznacza poważne usterki
Tak usuwamy problemy z filtrami DPF czy FAP. Jednak zanim to zrobisz przeczytaj PRAWDĘ O PROBLEMACH Z DPF. Oczywiście jako firma fachowo zajmującą się modernizacjami czyli tuningiem świadczymy także usługi  usuwania problemów filtrów cząstek stałych typu DPF czy FAP.  Jednakże zajmujemy się tym w sposób jaki należy. Po zakresie weryfikacji przyczyny takiego stanu filtra (zapchania, uszkodzenia, częstego wypalania się) decydujemy np: o jego czyszczeniu lub usunięciu/wyłączeniu. Niestety na rynku, prawie w każdym warsztacie można spotkać usługę w postaci "wybijemy - wyciągniemy filtr DPF, wgramy program i będzie dobrze, będzie Pan zadowolony". W zasadzie są wtedy jedynie dwa powody do zadowolenia. Problem w postaci błędu na desce przestał się wyświetlać, było szybko i w pierwszym rzucie pozornie tanio. Jak to mówią mechanicy "szybki strzał i kasa gra". Jednak w dobie zmian przepisów (wprowadzanych kontroli drogowych dymomierzem wykonywanych przez Policję)...

Taki stan filtra powietrza doprowadził do uszkodzenia turbosprężarki, nad wydajności wtryskiwaczy, problemów z błędami z czujnika temperatury spalin, problemem z filtrem DPF
Taki stan filtra powietrza doprowadził do uszkodzenia turbosprężarki, nad wydajności wtryskiwaczy, problemów z błędami z czujnika temperatury spalin, problemem z filtrem DPF
... różnic technicznych osprzętu silników, różnic w regulacjach siników z DPF i bez DPF usługa potrzebuje wyglądać kompletnie inaczej niż jest powszechnie oferowana.
 
Może tego jeszcze nie wiesz, lecz uszkodzenie filtra cząstek stałych, jego częste zapychanie się, wielokrotnie przyspieszona, zwiększona ilość wypalania się DPF/FAP Nie spowodowanem jest Problemem z filtrem DPF!!! Faktyczną przyczyną dylematów z DPF/FAP w silnikach wysokoprężnych w każdym przypadku jest:
 • w nowych samochodach mało trafna fabryczna regulacja pracy silnika i tryb jego użytkowania (np: miejski, kiedy to silnik pracuje poza optymalnym zakresem swojej pracy, DPF również - większe gromadzenie cząstek)
 • w używanych pow. 60 000 km - mało odpowiedni zakres serwisowy (np. nie czyszczeniem zaworu EGR, zbyt rzadka wymiana filtra powietrza, paliwa), słaba jakość stosowanego paliwa (braki sukcesywnego czyszczenia układu wtryskowego w którym bardzo pomocny, sprawdzony jest Motul Diesel System Clean), czy niska jakość oleju silnikowego (stosowanie interwałów Long-Life czy stosowanie olejów np: fabrycznych których to baza olejowa, jakość, skład pozostawia wiele do życzenia)
 • w używanych pow. 90 000 km - powstajacymi usterkami lub już usterkującymi elementami (brak wykonywania parametrów zadanych - w pełni Nie do wykrycia przez powszechną na rynku diagnostykę komputerową czy serwisową) osprzętu silnika majacymi wpływ na jego regulację i nie odpowiednie spalanie paliwa (generowanie większej ilości cząstek)
 • w używanych pow. 150 000 km - często usterkami osprzętu silnika po pracę silnika, jego osprzętu w zakresie parametrów krytycznych (kompletnie Nie do wykrycia przez powszechną na rynku diagnostykę komputerową czy serwisową), w tym systematycznego obniżania się szczelności komory spalania, warunkami mającymi Nie odpowiedni wpływ na jego regulację, pracę, osiągi i nie odpowiednie (nie kompletne) spalanie paliwa (generowanie większej ilości cząstek)
Jak istniałyby tabletki na Check Engine to sprzedawały by się lepiej niż telefony komórkowe
Jak istniałyby tabletki na Check Engine to sprzedawały by się lepiej niż telefony komórkowe
Dlatego czyszczenie filtra, jego usuwanie - wyłączenie bez fachowej weryfikacji przyczyny jego aktualnego stanu to "jak wzięcie tabletki od bólu głowy kiedy nas kolano boli" .

Zatem dlaczego jednak w wielu warsztatach, firmach tuningowych proponuje się w pierwszej kolejności usunięcie filtra DPF? Ponieważ usuwając Tobie filtr za wyglądajacą dla Ciebie atrakcyjną kwotę dostają za wkład filtra DPF nawet do 700 zł za sztukę!!! Czyli płacisz im, aby jeszcze więcej na Tobie zarobili !!! Z tego powodu interes na rynku dobrze się kręci. Nabijanych w butelkę, z zaufaniem oddających do warsztatów swoje samochody użytkowników, codzień przybywa.

Uszkodzony uszczelniacz wlotu turbosprężarki, zasysanie zabrudzonego powietrza uszkadza turbosprężarkę w konsekwencji również DPF i EGR
Uszkodzony uszczelniacz wlotu turbosprężarki, zasysanie zabrudzonego powietrza uszkadza turbosprężarkę w konsekwencji również DPF i EGR
Tymczasem po takim usunięciu, przyczyna stanu filtra DPF nadal pozostaje. Usterki które to spowodowały również. To poczatek dalszych problemów. Ponieważ powszechnym jest na rynku programistów (99,9% z nich kompletnie nie rozumie potrzeb i pracy silników) przy wyłączaniu programowym filtrów DPF/FAP wyłączanie części zależnosci diagnostycznych. Czyli wyświetlania się kontolek Check Engine w wielu ważnych momentach Nie odpowiedniej pracy silnika.

Do tego w obiegu często są gotowe programy tuningowe z wyłączonym DPF/FAP a nawet EGR. Zatem mechanicy czy firmy tuningowe proponuję opcję "promocyjnego pakietu wyłączenia DPF-a i dodania trochę wiecej mocy, bo będzie lepiej jeździł". Czyli oprócz tego, że usterki Nie są usunięte, to silnik ma zwiększane osiągi - moc i moment obrotowy.

W takim momencie, bez usuniecia przyczyny (w tym usterek), bez zastosowania zamiennika DPF, regulacji do działania bez DPF, wyłączenie w programowaniu części ważnych fukcji diagnostycznych, zwiększenie mocy TO WYDANIE WYROKU NA SILNIK I JEGO OSPRZĘT (również skrzynię biegów, sprzęgło i układ przeniesienia napędu).

Uszkodzona turbosprężarka doprowadza do przedwczesnego uszkodzenia filtra DPF i EGR. Inny warsztat zaproponował wyłączenie EGR, i będzie dobrze :-)
Uszkodzona turbosprężarka doprowadza do przedwczesnego uszkodzenia filtra DPF i EGR. Inny warsztat zaproponował wyłączenie EGR, i będzie dobrze :-)
Zatem jak powinna wyglądać poprawnie wykonana usługa usnięcie problemu z DPF/FAP?


Tak, jak przebiega u nas, cały sprawdzony proces jaki wykonujemy od 2007 roku, jest naszego autorstwa. Sprawdzony, potwierdzony wynikami diagnostycznymi, testami, pomiarami na hamowniach, dymomierzem i wydłużonymi przebiegami silników, ich osprzętów w stosunku do usług powszechnie dostępnych.
 1. Początkowa weryfikacja aktualnego stanu silnika i osprzętu przed przystąpieniem do prac, celem ustalenia przycznyny takie stanu filtra cząstek DFP/FAP
 2. Nastepnie usunięcie przyczyny (często kilku przyczyn), usterek będących często konsekwencją Nie odpowiedniego zakresu serwisowego, mało trafnej formy użytkowania, stosowania paliwa o pogorszonej jakości (w tym z dużą ilością bio komponentów)
 3. Czyszczenie lub wyłączenie filtra DPF. Przy wyłączeniu w każdym silniku wymagane jest zastosowanie zamiennika filtra DPF (m.in na poprawnej pracy turbospreżarki jak i spełnienia wymagań dotyczących zadymienia) 
 4. Wyłączenie programowe filtra DPF z pozostawieniem w działaniu ważnych fukncji diagnostycznych
 5. W silnikach w których występuje konstrukcyjna pulsacja w układzie wtryskowym (w szczególności w silnikach zasilanych systemem wtryskowym Denso) usunięcie pulsacji. Pozwala to na zatrzymanie rozbieżności w ich pracy (znacząco zmniejszają się korekcje), tym samym nadmiaru dotrysku paliwa i skoków ciśnień.
 6. Wykonanie odpowiedniej, wspartej szeregiem precyzyjnych pomiarów, regulacji pracy silnika (programowej, niektórych przypadkach z opcją mechanicznej korekty "Preload" pracy systemu sterowania turbospreżarką)
 7. Przebadanie składu mieszanki i uzględnienie przy regulacji odpowiedniego nadmiaru tlenu
 8. Fiat Bravo 1.6 MJ - zamontowany zamiennik filtra DPF konstrukcji 44tuning. Nawet przy przeglądzie TUV samochód odbierany jest jak z filtrem DPF, pozytywnie przechodzi test spalin
  Fiat Bravo 1.6 MJ - zamontowany zamiennik filtra DPF konstrukcji 44tuning. Nawet przy przeglądzie TUV samochód odbierany jest jak z filtrem DPF, pozytywnie przechodzi test spalin
  Końcowe przebadanie poprawności pracy silnika w szczególnosci dotyczącej braku wzbogacania się mieszanki z powodu braku filtra DPF (sprawdzenia braku aktywacji funcji wypalania filtra po ustalonym w programie ECU okresie czasowym), pracy układu wtryskowego, doładowania.
 9. Zawsze wykonanie wymiany oleju wraz z poprzedzającym ją płukaniem silnika np: środkiem Motul Engine Clean. W pewnej części silników odpowiednie dobranie oleju (stosowne dobranie z korekcją lepkości), zastosowanie środków przeciwciernych (sprawdzonych i bezpiecznych), zabepieczajacych silnik. Jest to w szczególności potrzebne po wcześniejszym użytkowaniu na podwyższonym stanie oleju, rozrzedzonym olejem napędowym, użytkowaniu na krótkich odcinkach, częstym jego rozruchu.
Tak wykonana usługa u nas sprawia, że możesz spokojnie użytkować samochód po wyczyszczeniu filtra lub po jego usunięciu - wyłączeniu. Do tego możesz być spokojny w przypadku wdrażanej w życie nowej formuły badań na stacjach diagnostycznych, testów dymomierzem przez Policję. Mozesz być również spokojny przy wyjazdach za granice.

To od ponad 10 lat mamy wszystko sprawdzone! Ponadto będziesz miał wydłużoną żywtoność silnika, turbospreżarki, wtryskiwaczy często o ok. 100-200 tyś kilometrów. Do tego oszczędność paliwa w zakresie conajmniej 10-15%, lepszą elastyczność, reakcję silnika na naciśnięcie pedału gazu jak i lepszą kulturę jego pracy.

Fiat Bravo 1.6 MJ - diagnostyka końcowa po wyłączeniu DPF, zamontowaniu zamiennika DPF i wykonaniu regulacji do działania bez DPF (usunięto również usterki które doprowadziły na nadmiernego obciążenia filtra DPF)
Fiat Bravo 1.6 MJ - diagnostyka końcowa po wyłączeniu DPF, zamontowaniu zamiennika DPF i wykonaniu regulacji do działania bez DPF (usunięto również usterki które doprowadziły na nadmiernego obciążenia filtra DPF)
Z tego tytułu wykonanie wyłączenia filtra cząstek stałych w firmie która nie wykonuje szerokiej diagnostyki obciążeniowej (wiecej informacji o naszej autorskiej diagnostyce obciążeniowej znajdziecie tutaj - DIAGNOSTYKA OBCIĄŻENIOWA) przed przystąpieniem do tej operacji wiąże się ze sporym ryzykiem. Ryzyko to wiąże się z tym, że za chwilę Twój samochód zacznie mocniej dymić czy spowoduje to powolne czy nawet szybkie uszkadzanie Twojego silnika co spowoduje jeszcze większe koszty.
 
Może wydawać się to dziwne, lecz w pewnym kalejdoskopowym skrócie staraliśmy się Tobie ukazać jak ma wyglądać a jak Nie powinna wyglądać usługa usuwania problemu z DPF. Do tego pokazaliśmy Tobie zalety i wady danych opcji. To wszystko po to abyś mógł podjąć odpowiednia decyzję.

Może z doświadczenia życiowego już to wiesz a może jeszcze Nie. Lecz smak niskiej ceny mija szybko jak po czasie okazuje się, że za „parę set złotych” więcej można było mieć efekt sto kroć lepszy. Jak to mówią "tanie mięso psy jedzą" i nas Polaków mało stać na korzystanie z tanich i szybkich usług.

Zatem jeżeli chcesz skorzystać z profesjonalnej diagnostyki obciążeniowej przed usługą czyszczenia, wyłączenia filtra DPF/FAP, chcesz fachowo usunąć problem z filtrem, masz warsztat i chcesz faktycznie sprawdzić co zrobić swojemu klientowi aby wszystko działało mu jak należy czy chcesz nam zlecić pełną usługę wykonaną w/g naszej technologii w 44tuning Performance Center Opole - Kępa to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami - kontakt
Kontakt Motul

Notice: Only variables should be assigned by reference in /home/tuning/domains/44tuning.pl/public_html/modules/mod_facebook_slide_likebox/tmpl/default.php on line 9