Brak mocy w Daf-ie XF - jest na to lekarstwoCzęsto zdarza się iż w samochodzie ciężarowym brakuje mocy, dla przykładu Daf XF 480 . Ten brak mocy może być spowodowany posiadanym uszkodzeniem np.: usterka mechaniczna czy elektroniczną lub po prostu zbyt mała mocą silnika w stosunku do warunków jego użytkowania. Zdarza się, że z fabryki samochody wyjeżdzały z mniej odpowiednimi ustawieniami i niższą mocą. Czasami poprzez różne perypetie w ciężarówce może znaleść sie inna kaseta EDC od słabszego "brata"...

 

 

 

 

Już wszystko sprawdziłem a mocy nadal brak w moim Daf-ie, co robić?

 

Jeżeli dokonałeś sprawdzenia już całego silnika, pełnej diagnostyki , wręcz także wielu napraw które wiązały się z wymianą wielu części ( pompo-wtrysków, turbiny, wtryskiwaczy i etc.) i nadal brakuje mocy a do tego silnik po dużym obciążeniem ma tendencje do przegrzewania się, to najprawdopodobniej mogą być dwie mozliwości: 

 

  • program seryjny w sterowniku silnika jest mało dopasowany dla potrzeb tego silnika np: po wymianie kasety EDC
  • kaseta EDC posiada ukryta usterkę na wskutek powstałego kiedyś zwarcia.
  • w instalacji elektrycznej nadal tkwi usterka
  • któryś z czujników podaje "fałszywe informacje" kasecie EDC

 

Często zdarza się też, iż podczas gwarancji ASO potrafi nagrać tzw. „up-date" programu w sterowniku silnika, a ustawienia tego programu mogą pozostawiać wiele do życzenia. Dzieje się to tak gdyż serwis nagrywa to co otrzyma od producenta bez możliwości wpływu na jego zawartość jak i pobawiony jest możliwości dokonania korekty.

 

Co może być przyczyną niskiej mocy takiego Daf-a?

 

Daf XF 95 480 po usunięciu braku mocy i przyroście 140 KM i 600 NM - wykres z hamowniDla przykładu właściciel samochodu Daf 480 miał wymieniany sterownik. Po kilku latach borykania się z brakiem mocy zdecydował się na wersyfikacj ę  programu seryjnego wraz z pomiarem samochodu ciężarowego u nas na hamowni. Wynik pomiaru potwierdzał kiepska sprawność Daf-a , gdyż pomiar ukazał jedynie 380 KM.  Weryfikacja programu potwierdziła iż ten egzemplarz miał program o ustawieniach zbliżonych jak w wersji 380 KM.

 

Co w takim przypadku można z tym zrobić?

 

Można wykonać ustawienia potrzebne temu egzemplarzowi. Dlatego po wykonaniu nowego oprogramowania w sposób indywidualny przygotowanego na bazie zorganizowanego przez nas programu seryjnego z jaki ten Daf wyjechał z fabryki przed 6-cioma laty oraz uwzględniając aktualną specyfikę pracy samochodu Daf zyskał 140 KM i 600 Nm. Wcześniejsze spalanie ok. 46 litrów na 100 km uległo poprawieniu aż o 10 litrów !!!

 

Zatem warto w przypadku gdy masz problemy z brakiem mocy dokonać:

 

  • sprawdzenia szczelności silnika, układu wydechowego oraz doładowania
  • stanu i wydajności układu wtryskowego
  • stanu czujników
  • przygladnąć sie szczegółowo instalacji elektrycznej

 

Nastepnie jeżeli to nie przyniosło rezultatu mozesz skontaktować się z nami gdyż możemy sprawdzić stan faktyczny zawartości kasety EDC wraz z dokonaniem pomiarów na hamowni w trakcji. Na podstawie tych pomiarów określić czy Twój samochód ciężarowy miał odpowiednie ustawienia i czy je wykonuje i jeżeli bedziesz sobie tego zyczył mozemy dokonać optymalizacji pracy Twojego silnika o ile jest to jedyna usterka Twojego silnika.

 

Masz więcej pytań na temat Twojego Daf-a czy innego samochodu ciężarowego z podobnym problemem?


To możesz już teraz skontaktować się z naszym ekspertem technicznym i zapytać się o najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojej floty - tel. 604 532 800