Samochód podczas diagnostyki pracy silnika i instalacji gazowej w fazie lotnej
Samochód podczas diagnostyki pracy silnika i instalacji gazowej w fazie lotnej
Sprawdzamy precyzyjnie jak została Tobie zamontowana instalacja, jak pracuje Twóje silnik, jakie ma parametry i co zrobić aby pracował znacznie lepiej zużywając mniej gazu.
Chcąc poznać prawdę o pracy swojego samochodu z zamontowaną sekwencyjną instalacją gazową zgłosił się na naszą autorska Diagnostykę Obciążeniową kolejny użytkownik.Choć przy dobrym wykorzystaniu paliwo gazowe pozwala na uzyskanie tych samych a w większości przepadków lepszych osiągów, niestety nie było tak w tym przypadku.Tym razem z silnikiem 3.6 V6 Chrysler Town & Country z przebiegiem niecały 60 000 km.

Diagnostyka wykazał kompletnie źle zamontowaną fazę lotną
Diagnostyka wykazał kompletnie źle zamontowaną fazę lotną
W dokumentach pojazdu widnieje moc 286 KM a samochód posiada zamontowaną instalacją gazową. Użytkownika po zamontowaniu instalacji niepokoiły coraz to bardziej postępujące podczas użytkowania kwestie pogorszonej reakcji na naciśniecie pedału gazu, spadku dynamiki, utraty płynności pracy automatycznej skrzyni biegów. Zużycie LPG również odbiegał o deklarowanej gdyż było większe od benzyny o 30%. Te kwestie zgłaszane były do zakładu montującego. Niestety otrzymywał za każdym razem informacje, że wszystko zostało sprawdzone i instalacja pracuje poprawnie.

Pomiar omawianego silnika 3.6 V6 o seryjnej mocy 286 KM w pracy na LPG wykazał jedynie 235 KM
Pomiar omawianego silnika 3.6 V6 o seryjnej mocy 286 KM w pracy na LPG wykazał jedynie 235 KM
Dla wstępnej informacji silniki te pracując na benzynie w podobnych warunkach otoczenia potrafią seryjnie generować moc na poziomie ok. 270-275 KM. Niestety pomiary tego egzemplarza wykazały, że po przełączeniu na LPG silnik ten generuje jedynie 235 KM. Za to zweryfikowanie pracy na benzynie ukazało już 260 KM. Krzywe momentu obrotowego, wartości momentu obrotowego, wartości składu mieszanki i inne dane parametry pracy silnika potwierdziły, że regulacja LPG wykonana jest daleko od optymalnej i bezpiecznej.

Do tego silnik ten nie został przez zakład montujący instalację przygotowany do pracy na gazie. Choć seryjny osprzęt i dane regulacji fabrycznej wykazują taką konieczność również producent instalacji nie stawia takiego wymagania. Natomiast po weryfikacji "mechanicznej strony instalacji" w tym montażu osprzętu instalacji, niestety również wykonany został w sposób „szybki” i daleki od fachowego. Nieodpowiedni dobór fazy lotnej , montaż rozpylaczy bez demontażu kolektora ssącego to kilka z wielu innych wykazanych nieprawidłowości.

Wartości mocy i momentu obrotowego z pomiaru silnika 3.6 V6 Chrysler z włączoną instalacją LPG
Wartości mocy i momentu obrotowego z pomiaru silnika 3.6 V6 Chrysler z włączoną instalacją LPG
Zatem potwierdził się tak nadmierny wzrost zużycia gazu w stosunku do benzyny na poziomie 30%. Do tego diagnostyka obciążeniowa wykazała, że "paliwo gazowe" pali się jeszcze w układzie wydechowym, obciążając np.: zawory wydechowe, sondy Lambda czy układ katalityczny. Z wyglądających dużych oszczędności, jeżeli weźmiemy pod uwagę nadmiar zużytego gazu, skrócenie żywotności silnika które w tym przypadku ma prawo być kilkukrotne, skrócenie żywotności skrzyni biegów to maleją one w szybkim tempie.

Wartości mocy i momentu obrotowego z pomiaru silnika 3.6 V6 Chrysler po przełączeniu na benzynę
Wartości mocy i momentu obrotowego z pomiaru silnika 3.6 V6 Chrysler po przełączeniu na benzynę
Jednak jest i plus w całej tej sytuacji, gdyż użytkownik otrzymał od nas projekt usunięcia dylematów.

Po wykonaniu wg naszej autorskiej technologii TUNING LPG jego silnik może dysponować mocą ok 290 KM na LPG, dużo lepszą płynnością pracy silnika, lepszą elastycznością i dynamiką.
Do tego zmniejszeniem zużycia gazu w stosunku do aktualnego zużycia o ok 15-20% wraz znaczącym polepszeniem żywotności silnika i skrzyni biegów.

Jeżeli masz samochód z instalacją LPG, chcesz sprawdzić jak faktycznie pracuje, pytania dotyczące fachowego sprawdzenia faktycznego stanu Twojego silnika – zamontowanej instalacji, poprawy instalacji w Twoim pojeździe, to zapraszamy najlepiej do telefonicznego kontaktu z nami – kontakt.Kontakt Motul