Samochód ciężarowy Volvo FH13 podczas modernizacjiNowe generacji samochody Volvo Truck i silniki z Euro 5 mają tendencję do spalania większej ilości paliwa niż ich odpowiednich spełniających wcześniejsze normy. Z czego się to bierze skoro niby miały być ekologiczniejsze?

 

Otóż producent aby spełnić norme w zakresie pomiarowym i to warunkach laboratoryjnych czyni ekwilibrystykę między temperaturami w kolektorze i komorze spalania, kątem i czasem wtrysku, ilością powietrza czy dopalaniem cząstek w wydechu.

 

Niestety ta ekwilibrystyka w warunkach rzeczywistej pracy samochodu ciężarowego kończy się tym, że samochód spala więcej paliwa, jest bardzie czuły na jakość paliwa i zarazem jego moc jest różna w zależności od warunków.

 

Co więcej cięcie kosztów przez fabryki sprawia, że samochody są ustawiane wielkoseryjnie zamiast indywidualnego sprawdzenia i regulacji konkretnego egzemplarza.

 

Z tego tytułu praktycznie każdy samochód wyjeżdżający z fabryki także ciężarowe Volvo Truck potrzebują weryfikacji  ich pracy oraz ustawień i wielokrotnie stosownej regulacji. Poprzez taką indywidualną regulację zyskuje się optymalniej pracujący silnik co zarazem przekłada się na korzystniejszy moment obrotowy, moc oraz mniejsze spalanie.

 

W przypadku Volvo FH13 480 regulacja pozwoliła na poprawę mocy o 45 KM i 260 Nm. więcej, moment obrotowy jest szybciej dostępny dzięki temu reakcja silnika na naciśnięcie pedału gazu jest znacznie lepsza.

 

Poprzez lepszą charakterystykę momentu, lepszy kąt wtrysku takie Volvo staje się ekonomiczniejszą oszczędzając ok. 2 litry paliwa na 100 km. Do tego średnia prędkość w terenach górzystych polepsza się z uwagi iż ciągnik siodłowy ma większą siłę ciągu (wyższy moment obrotowy) i czas podjazdu pod wzniesienia znacząco się skraca.

 

W skali roku to jest oszczędność na jednym samochodzie ok. 2500-3000 litrów, możliwość szybszego obsłużenia trasy co daje już konkretne oszczędności na firmy transportowej.

 

Więcej informacji w sprawie opcji optymalizacji mocy w samochodach ciężarowych zapraszamy do kontaktu z nami - kontakt