Pierwszy start po przerwie nową ewolucją Abarth-a 500 i zwycięstwo w klasie Open 2WD!
Czytaj więcej...
Przygotowania do tego rajdu trwały do ostatnich chwil. Powodem było mnóstwo pracy jakie mieliśmy z uwagi na przebudowę naszego samochodu. Jednak efekt wizualny, pracy zawieszenia, trakcja, dynamika silnika przerósł i nasze oczekiwania. Przed rajdem udało się nam popracować nad znalezieniem bazowych ustawień zawieszenia. Zamiast korzystać z odcinka testowego regulowaliśmy samochód na wcześniej znalezionym odcinku drogowym, który w pełni odzwierciedlał warunki jakie będą panować na rajdzie. Ze względu na ponad 10 miesięczną przerwę w startach Robert Halicki i Tomasz Tkacz rozpoczęli od spokojnego tempa, z każdym kilometrem przyspieszając.

W trakcie tworzenia zmian w karoserii
Czytaj więcej...
Konieczność wstrzymania budowy Abarth Punto Maxi zmobilizowała nas do opracowania kolejnej ewolucji naszej 500-tki. Zmiany obejmują przebudowę tylnego zawieszenia z zastosowaniem amortyzatorów  zwiększających skok zawieszenia. Zmianie ulegają również hamulce przednie i tylne. Modernizacja dotyczy również elementów karoserii, zderzaków. Te zmiany wzorowane są na najnowszym modelu Abarth 500 Competizione. Ponadto następuje kilka zmian w osprzęcie silnika. W szczególności zmiana dotyczy kolektora ssącego wraz z większa przepustnicą. Dzięki temu silnik zyska dodatkowe 20-30KM.

Mógł cieszyć wielu kibiców na polskich trasach rajdowych
Czytaj więcej...
Przepisy techniczne jakie obowiązywały do końca sezonu 2016 pozwalały silnikom wolnossącym na generowanie mocy bez ograniczeń (brak ograniczników wlotu jak w przypadku "zwężek turbosprężaki" przy silnikach doładowanych). Wpływ na to miał brak zapisu w regulaminie wzrorem które w innych seriach rajdowych czy wyścigowych opracowała Światowa Federacja Samochodowa (FIA). Pod koniec sezonu 2016 na spotkaniu z osobami decyzyjnymi z komisji technicznej PZM zostało wypracowane uzgodnienie o wprowadzeniu koniecznych regulacji. Miało to pozwolić na  wyrównanie w klasie Open 2WD osiągów silników wolnossących i doładowanych. Do tego miały zostać sprecyzowane możliwości zmian aerodynamicznych w szczególności dotyczące zderzaków.

54 Barbórka Warszawska i ponownie szybka jazda na Kaowej
Czytaj więcej...
54 Barbórka Warszawska to impreza podsumowująca starty naszego zespołu w sezonie rajdowym 2016. Zajmując w nim 3 miejsce w klasie Open 2WD chcieliśmy podziękować naszym partnerom firmie Motul Polska oraz Expert Auto – Brisk Polska za współpracę i wsparcie naszych startów. Ponadto chcieliśmy się pokazać tym którzy dopingują nas na odcinkach czy po prostu nam kibicują. Przed rajdem dokonaliśmy kolejny pakiet zmian. Tym razem w strategii regulacji silnika i kontroli trakcji. Jak się szybko okazało, w tak trudnych, deszczowych warunkach nasz Abarth 500 Open 2WD nie miał sobie równych. Nasza załoga utzrymując wysokie tempo do ostatnich metrów wygrała klasę 2 czyli samochodów napędzanych na jedną oś.

50 Rajd Dolnośląski i kolejne podium naszego zespołu
Czytaj więcej...
Kolejna runda RSMP 2016 to Rajd Dolnośląski. Po udanym radzie Nadwiślańskim poświęciliśmy trochę czasu na dopracowanie ustawień zawieszenia. Faktycznie większa sił skoncentrowaliśmy na budowie nowego samochodu - Abarth Punto Maxi. Już od pierwszego odcinka specjalnego  Rajdu Dolnośląskiego nasza załoga pokazywała wysokie tempo notując czasy w pierwszej trójce klasy Open 2WD. Podczas nocnych odcinków specjalnych nasz Abarth 500 Open 2WD plasował się w Top 10 klasyfikacji Generalnej. Nasza załoga musiała zwalniać tempo gdyż opony z których korzystali (wyczynowe R firmy Michelin) po prostu ulegały szybkiemu przegrzewaniu. Dochodziło do niebezpiecznej wibracji. Po prostu okazało się, że możliwosci naszego samochodu, tempo załogi są większe niż pozwalały na to najnowsze opony serii R 11 czy 21.

Abarth Punto Maxi zaprojektowany przez zespół 44tuning Performance Center
Czytaj więcej...
Może nie wszystkim w pełni wiadomo, a wielu może to bardzo zdziwwić, jednak nasz zespół podjął bardzo duże wyzwanie techniczne. Otóż pracujemy nad własnym samochodem rajdowym opracowanym w pełni przez zespół 44tuning Performance Center. Bazując na wypracowanych rozwiązaniach na modelu Abarth 500 Open 2WD i wykorzystują szkielet karoserii Punto Evo trwają pracę na budową Abarth Punto Maxi. Samochód będzie wyposażony w silnik 1.4 Turbo rodem z 500-tki jednak o mocy 300 KM. Do tego kilka innowacyjnych rozwiązań aerodynamicznych jak i w konstrukcji zawieszenia. Samochód ma wyjechać na trasy rajdowe w sezonie 2017.

Rajd Nadwiślański 2016 - 2 miejsce w klasie Open 2WD
Czytaj więcej...
Po rajdzie Rzeszowskim bardzo dużo czasu poświeciliśmy na znalezienie rozwiązania problemu wady konstrukcyjnej felg firmy Braid. Opracowaliśmy specjalne rozwiązanie w postaci wykonanych na zamówienie tulejek o zwiększonej powierzchni przylegania nakrętek mocowania kół. Do tego skonstruowane zostały tuleje przedłużające piastę koła celem zmniejszenia naprężenia jakie wywierane było na szpilki w kołach. Zatem Rajd Nadwiślański rozpoczęliśmy z lepszym nastawieniem i większym spokojem technicznym. Jak się w trakcie rajdu okazało, wprowadzone zmiany pracowały bez zarzutu i nasza załoga doprowadziła naszego Abarth-a 500 Open 2WD ponownie na podium, zajmując 2 miejsce w klasie Open 2WD. Do tego na odcinku Power Stage nasza załoga uzyskuje 3 czas wśród samochodów napędzych na jedną os i 8 czas w klasyfikacji Generalnej. To wielki sukces naszego zespołu.

25 Rajd Rzeszowski szybkie tempo lecz dopiero 6 miejsce w klasie
Czytaj więcej...
Przed 25 Rajdem Rzeszowskim opracowaliśmy i wdrożyliśmy kilka innowacyjnych zmian do naszej rajdówki. Nasz Abarth 500 zyskał całkowicie nowe amortyzatory przednie z systemem Double Piston i RCV. Dzięki temu zyskaliśmy znacznie na trakcji. Ponadto silnik został wyposażony w nowy kolektor wydechowy, rurowy „baran”. W połączeniu ze zmianą kształtów komór spalania i regulacji silnika zaowocowało polepszeniem momentu obrotowego o kolejne 40 Nm. Start zapowiadał się pomyślnie i już pierwsze kilometry pokazały, że nasza załoga dysponuje szybkim tempem plasują się na 2 miejscu w klasie.Niestety po jednym z odcinków specjalnych z powodów wady konstrukcyjnej felgi nasza załoga traci prawe przednie koło i zmuszona jest korzystać z Rally 2. Co prawda wraca na trasę rajdu w kolejnym dniu, jednakże kilkunastu minutowa strata i szybka pogoń pozwala na uzyskanie jedynie 6-go miejsca w klasie.

Jednorazowy start Fordem Fiestą w Rajdzie Kaszub
Czytaj więcej...
Rajd Kaszub to kolejna runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski tym razem rozgrywana na nawierzchni szutrowej. Z uwagi, że nasz Abarth 500 Open 2WD nie dysponuje szutrową wersją zawieszenia dzięki wsparciu partnerów mogliśmy wystartować specjalnie przygotowany Fordem Fiesta. Był to zarazem pierwszy start Roberta Halickiego na tego typu nawierzchni co z pewnością było dla niego wielkim wyzwaniem. Konieczność wykonania innego niż zwykle opisu, wdrożenia w życie tak naprawdę bez przygotowania innej techniki jazdy czy arcytrudne warunki na drodze to kilka punktów z jakimi w ten weekend musiała się uporać nasza załoga.

53 Barbórka Warszawska 3 miejsce w klasie, szybkie tempo na Karowej
Czytaj więcej...
Barbórka Warszawska jak zwykle gromadzi na stracie wiele znanych nazwisk a do stolicy przybywa wielu kibiców z całej Polski. Tym razem na stracie kolejny raz nie mogło zabraknąć naszej załogi startującej przygotowanym przez nasz zespół 44tuning Rally Team prototypowym Abarth-em 500 Open 2WD. Od tego rajdu jako partner zespołu oprócz firmy Motul Polska dołączyła firma Expert Auto Tomasz Wieczorek importer świec Brisk. Nasza załoga od początku rajdu dysponowała dobrym tempem w konsekwencji zajmując 3 miejsce w klasie samochodów napędzanych na jedną os. Tym samym zakwalifikowała się do słynnego Kryterium Karowa na którym pokazała, że mały Abarth potrafi być szybszy nawet od samochodów czteronapędowych. 

Nasz Abarth 500 Open 2WD podczas szybkich przejazdów na odcinkach Rajdu Arłamów
Czytaj więcej...
Na zakończenie sezony RSMP na zespół wziął udział w kolejnym Rajdzie Arłamów. Trasy przebiegały w malowniczych rejonach podkarpacia z bazą rajdu zlokalizowaną w Hotelu Arłamów. Udało się nam wygospodarować chwilę dodatkowego czasu i przed rajdem wykonaliśmy testy wraz z ustawieniem zawieszenie. Jak się okazało był to strzał w „dziesiątkę” gdyż podczas całego rajdu nasz Abarth 500 Open 2WD sprawował się rewelacyjnie. Nasza załoga Robert Halicki i Tomasz Tkacz dysponowała bardzo szybkim tempem. Mimo uszkodzonego koła na nocnym odcinku w Przemyślu w pierwszym dniu rajdu w drugim dniu zdołali z nawiązką nadrobić straty i tym samym wygrali Rajd Arłamów w klasie Open 2WD. W końcowej klasyfikacji sezonu, z uwagi na mało sprawiedliwy podział punktów podczas wygranych rajdów nasza załoga zajęła 2 miejsce w klasyfikacji rocznej Open 2WD.

1 Rajd Opolski przy współorganizacji zespołu 44tuning
Czytaj więcej...
W dniach 23-24 października 2015 nasz zespół 44tuning Rally Team gościł w 44tuning zawodników 1 Rajdu Opolskiego. Impreza została zorganizowana w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska w której wzięło udział wielu szybkich kierowców. W jedne dzień siedziba 44tuning zamieniła się w „świat rajdówek” podczas którego wszystkie samochody biorące udział w rajdzie przechodziły Badania Kontrolne.  Wszystkim spodobała się formuła badania kontrolnego podczas której można było skorzystać z ciepłych napojów i „wrzucić na ząb” coś smacznego.  Do tego na wielu zawodnikach wyposażenie 44tuning Performance Center zrobiło bardzo duże wrażenie. Końcowo rajd okazał się bardzo udany  co rokuje możliwością zorganizowania kolejnej edycji.

49 Rajd Dolnośląski - strefa serwisowa po 1 dniu rajdu
Czytaj więcej...
Po rajdzie Wisły nasz zespól musiał znacząco odbudować samochód aby był on w pełni sprawny do startu w 49 Rajdzie Dolnośląskim. Początkowo rajd zapowiadał się optymistycznie, gdyż na testach przed nim wszystko pracował w najlepszym porządku. Z odcinka na odcinek nasza załoga nabierała tempa awansując po 7-mym odcinku specjalnym na 14 miejsce w klasyfikacji generalnej. Niestety na OS 8 Robert na jednym z zakrętów popełnia błąd, kręci samochód na drodze i uderza kołem w przydrożny słupek. Uszkodzony wahacz i drążek nie pozwalają na kontunuowanie jazdy i tym samym nasza załoga traci cenne punkty w klasyfikacji sezonu.    

Wielka determinacja zespołu i nasz Abarth 500 na mecie Rajdu Wisły
Czytaj więcej...
Rajd Wisły 2015 był dla naszego zespołu i naszej załogi pełen emocji. Z odcinka na odcinek nasza załoga znacząco przyspieszała kiedy to na OS 4 wykonała naszym Abarth-em iście kaskaderski skok. Niestety w końcowej fazie lądowania zabrakło paru metrów aby bezboleśnie wyprowadzić na prostą samochód i nasza załoga zaliczyła „przysłowiowe rolowanie”. Dzięki pomocy kibiców udało się powrócić na trasę i dotrzeć do strefy serwisowej. Szybka weryfikacja ukazała, że doszło do poważnych uszkodzeń elementów zawieszenia, osprzętu silnika i karoserii. Mimo tego zespół mechaników podjął olbrzymie wyzwanie, pracując przez całą noc doprowadził samochód do stanu który pozwalał na kontunuowanie udziału w rajdzie. W konsekwencji kończymy rajd na 1 miejscu  i zdobywamy cenne punkty do klasyfikacji całego sezonu.

Maciek Wisławski na prawy fotelu naszego Abarth-a 500 podczas Automaster Show
Czytaj więcej...
Podczas drugiej edycji Automaster Show w Kamieniu Śląskim nasz zespól oprócz stoiska zaprezentował kibicom możliwości naszego Abarth-a 500 Open 2WD. Podczas kilku szybkich przejazdów wielu z niedowierzaniem oglądało wyczyny Roberta Halickiego. Ciekawostką był z pewnością jeden z przejazdów kiedy to na prawym fotelu zasiadł Maciej Wisławski – utytułowany pilot rajdowy. Zwrotność, duża dynamika jak i w szczególności przyczepność tego samochodu pozytywnie zaskoczyła i jego samego.   
24 Rajd Rzeszowski 2015 - 1 miejsce w klasie Open 2WD!
Czytaj więcej...
24 Rajd Rzeszowski 2015 stanowił dla naszego zespołu jak i dla naszej załogi wielkie wyzwanie. Nowe, trudne technicznie trasy, wysokie temperatury i przegrzewające się opony to w kalejdoskopowym skrócie przebieg tego rajdu. Mimo tak arcytrudnych warunków nasz Abarth 500 Open 2WD sprawował się rewelacyjnie. Do tego zebraliśmy mnóstwo danych z jego pracy które pozwolą na wykonanie kolejnych ulepszeń. Kluczowym tematem była dla nas stabilna praca silnika co dobrze rokuje przy dokonywaniu dalszych jego ewolucji. Zatem 24 Rajd Rzeszowski nasza załoga Robert Halicki i Tomasz Tkacz mogą zaliczyć do udanych, końcowo wygrywając zajmują 1 miejsce w klasie Open 2WD. 

Kontakt Motul